Shadow

Ciekawostki dotyczące żółwi morskich

Żółw – na pozór istota mała i słaba, ale tylko na pozór. Największy, a zarazem najstarszy żółw morski mierzył aż 4.5m, licząc długość od dzioba do ogona. Jego masę szacowana na 2200kg a rozpiętość płetwiastych kończyn wynosiła 5,25m. Ta ‘mała’ istota to, archelon ischyros żył sobie w późnej Krecie, około 70 mln lat temu.

Dla kontrastu żółw oliwkowy jest najmniejszym przedstawicielem rodziny, mierzy zaledwie 70cm, co wcale nie oznacza, że jego siła jest wprost proporcjonalna do niniejszych centymetrów, wręcz przeciwnie, żółw ten jest najsilniejszym żółwiem na świecie. Na tym nie koniec jego rekordów, bowiem jest najbardziej wykorzystywanym gadem przez człowieka (polowania, handel).

Warto również zwrócić uwagę na żółwia skórzastego, ten ogromny gad różni się od swych krewniaków tym, iż jako jedyny nie posiada pazurów, ani łusek. Żółwie morskie uchodzą za istoty bardzo ‘płaczliwe’, mówi się nawet o ‘żółwich łzach’, a cała tajemnica tkwi w stężonej solance, która jest w nadmiarze wydalana przez gruczoły łzowe. Świat żółwi morskich jest światem bardzo ciekawym i zaskakującym.